FORGIVE BUT NEVER FORGET

Modlitba kamene

18. února 2013 v 17:23 | guilty.girl |  ETC
Kámen je považován za neživou věc, která utváří krajinnou sféru, slouží jako dekorace na zahradě, přináší překážky na cestě po níž šlapeme bosýma nohama, zkrátka je mnoho faktorů, jak kámen lze identifikovat. Přeci jenom je jeden druh kamene, který nemůžeme popsat tak podrobně. "Srdce z kamene", rčení, které se často přiřazuje k necitelnému člověku. Kamenné srdce představuje dnes již zcela bezvýznamný pojem, protože je mylně používáno a někdy i zcela nevhodně.

Jak je možné říci o někom, že je necitelný, a že má srdce z kamene, nic necítí a jemu mu všechno jedno. A mnoho dalších citově podbarvených slovních obratů. Ale jak poznáme, že to co říkáme je doopravdy pravda?

Máš srdce z kamene... Ta slova jsou jako jed, který vloudí do hlavy myšlenky stejně otravné asi jako komáři v létě. Zahryznou se a nepříjemně škrábají, dokud je někdo rozevřenou dlaní nesmete. Kámen, necitelnost, krutost, tvrdost... samé záporné přídomky. Ale je jeho pravá podstata opravdu taková nebo je utvářena člověkem? Je možné říkat takové věci jen proto, že věříme, že to co říkáme je pravda? Nebo jen tím prostě dáváme formu určité věci, která se pak podle našich představ mění v to, co sami chceme. Je možné, že kameny ve své pravé, přírodní podstatě nejsou jen tvrdé a škodící? Je možné, že tohle rčení si vymyslel člověk, aby dokázal ublížit a zformulovat tak lidskou duši do podoby jakou ji známe dnes - necitelnou a chladnou?

Co když dokážeme utvářet lidská srdce podle svých neuvážených slov, a dáme tak vzniknout přerodu romanticky založeného a citlivého člověka v příšeru odolnou vůči všem okolním vlivům, vůči pocitům a emocím, a nakonec imunní i vůči společnskému životu? Pero je mocnější než meč! Chytrý člověk, který promluvil, protože odhalit pravdu umí jen málokdo, v tomto případě je to pravda, a můj překlad by zněl: Slova ublíží daleko více než jakékoli násilí.

Kamenné srdce... Ano, to člověk utváří člověka, společnost nás posilje nebo zraňuje, naše nejbližší okolí nás dokáže podržet nebo potopit až na samé dno otupění. člověk sám o sobě se nemůže stát tvorem s kamenným srdcem, vždycky se najde někdo, kdo mu pomůže.

XOXO
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama